اخبار > پرورش فکر
 


  نسخه چاپي  ارسال به دوست


پرورش فکر


در روش آموزش اسلامی تکیه بر پرورش فکری و پرهیز از تقلید و تکرار مطالب بدون درک صحیح آن ها مطرح می باشد. چنان که حضرت علی (ع) در حکمت 331 می فرماید: علم دو نوع است: یکی علم شنیده شده، یعنی فرا گرفته شده از خارج (علم مسموع) و دیگری علم مطبوع، یعنی علمی که از طبیعت و سرشت انسان سرچشمه می گیرد. علم مسموع اگر همراه با علم مطبوع نباشد، فایده ای ندارد ( مطهری، 1386:17). ارزش درک و فهم مطالب به مراتب بهتر از تکرار و خواندن است. اگر اصول دین را که از مهم ترین مسائل آموزشی دین اسلام است بررسی کنیم می بینیم اصول دین تقلیدی نیست. این بدان معنی است که هر فرد باید مسائل دینی را هم از طریق اجتهاد و هم با استقلال فکری درک کند. 

استاد شهید مطهری در تاکید اسلام بر پرورش فکری و پرهیز از تکرار مطالب بدون درک صحیح آن ها اشاره می کند: "افرادی هستند که به نحوی تربیت یافته اند که آن نیروی مطبوعشان به حرکت در نیامده و پرورش نیافته است. این افراد نسبت به آموخته های خود حکم ضبط صوت را دارند و از تجزیه و تحلیل مطالب و حل مسائل عاجزند. عالمی که فقط در پای منبر نشسته و سال ها مطالبی را گوش کرده است و عالمی که خود به جست و جوی اطلاعات و مطالب پرداخته و مسائل را تجزیه و تحلیل کرده و ورزیده شده است، عالم واقعی همین شخص است."

مرحوم علامه محمد تقی جعفری تعقل در تربیت اسلامی را فوق العاده با اهمیت تلقی کرده آن را به سه ماده اساسی تحلیل نموده است:

ماده اول تعقل که باید تقویت شود عبارت است از تفکر هدف دار با انطباق قوانینی که صحت آنها اثبات شده است. این ماده در قرآن مجید با عبارات گوناگون مؤکدا مورد تذکر قرار گرفته است. با کلمه "تفکر" در 16آیه با کلمه "عقل" در 49 آیه با کلمه "لب" به معنای عقل ناب و تعقل عمیق در 16آیه با کلمه فقه در 15 آیه......

ماده دوم عبارت است از موضوعات و قضایایی که باید ذهن نونهالان و میانسالان و حتی کهنسالان با اختلاف در کمیت و کیفیت آنها بر حسب مقاطع عمر درباره آنها تعقل کند.

ماده سوم تصفیه و تثبیت آن قوانینی که فعالیت عقلانی باید بر طبق آنها به جریان بیفتد.

بنابراین در اسلام روی تعقل و تفکر در امور بسیار تأکید شده است و ساعتی تفکر بالاتر از هفتاد سال عبادت به شمار رفته است.

اسلام بر پرورش فکری و فعال بودن دانشجو  و دانش آموز در جریان یادگیری تأکید فراوان دارد.

 

 

 منبع :  http://www.migna.ir    

١١:٣٧ - 1395/05/12  /   شناسه خبر: ٤٩٩٤٧٩  /    تعداد نمایش: 590    

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به اداره مدرسی معارف اسلامی می باشد
نشانی: تهران،‌خیابان انقلاب بین خیابان وصال شیرازی و خیابان قدس خیابان اسکو پلاک 15
 تلفن تماس:429-  84222464-021
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها